مایکل جکسون - ئی ام جی جی 7

دنیایی جاویدان برای همیشه | Michael Jackson | Emjj7.ir

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۹ ثبت شده است

دستکش سفید

دستکش سفید در یک دست

من از چند سال قبل از تریلر هم فقط یک دستکش دست میکردم. به نظرم دستکشِ تک چیز جالب و معرکه ای بود. پوشیدن یک جفت دستکش خیلی عادی به نظر می رسید، اما یک دستکش تک چیز متفاوتی بود و قطعاً مُد به حساب می آمد. اما من مدت هاست که معتقدم بیش از حد قیافه و ظاهر فکر کردن یکی از بزرگترین اشتباهی است که می شود مرتکب شد، زیرا یک هنرمند باید اجازه بدهد سبک لباس پوشیدنش خیلی طبیعی و خود بخود شکل بگیرد. این چیزی نیست که بتوانی با فکرت آن را بسازی؛باید اجازه بدهی احساساتت ظاهرت را شکل بدهند.

من، در واقع، دستکش تک را از خیلی وقت قبل دست میکردم، اما توجه زیادی جلب نکرده بود تا اینکه ناگهان با آلبوم تریلر در سال 1983 به هدف خورد. من در بعضی از تورهای قدیمی ام در دهه 1970 دستکش دست کرده بودم، و دستکش تک را هم در طول تور آف د وال و همینطور روی جلد آلبوم اجراهای زنده ای که بعد از آن بیرون آمد دست کرده بودم.

دستکش تک خیلی به درد کار نمایش میخورد. خیلی دوستش دارم. یکبار، اتفاقی، در مراسم اهدای جوایز موسیقی آمریکا دستکش سیاه دست کرده بودم که اتفاقاً با سالروز تولد مارتین لوتر کینگ جونیِر مصادف شده بود. بعضی وقت ها اتفاقی که می افتند خیلی جالب هستند.

اعتراف می کنم که دوست دارم چیزی را مد کنم، اما هرگز فکر نمیکردم پوشیدن جوراب سفید اینقدر باب شود. تا همین چند وقت پیش پوشیدن جوراب سفید بی نهایت امّلی دانسته می شد. در دهه 1950 چیز محشری بود، اما در دهه های 60 و 70 سرشان هم می رفت جوراب سفید پا نمیکردند. در نظر اکثر مردم حتی آوردن اسم جوراب سفید هم زشت و امّلی به حساب می آمد.

اما من هیچ وقت از پوشیدنشان دست برنداشتم. هیچ وقت. برادرانم مرا خنگ صدا می زدند، اما برایم مهم نبود. برادرم جرمین از این کارم ناراحت می شد و مامانم را صدا میزد. «مامان، مایکل بازم جورابای سفیدش رو پوشیده. نمیتونی کاری کنی؟ باهاش حرف بزن.» خیلی به تلخی شکایت می کرد. همه به من می گفتند آدم احمقی هستم. امامن همچنان جوراب های سفیدم را پا می کردم، و حالا دوباره جوراب سفید مد شده است. به نظرم این جوراب های سفید فقط مد شده اند تا لج جرمین را در بیاورند. وقتی به این فکر می کنم خنده ام می گیرد. بعد از انتشار تریلر حتی پوشیدن شلوار کوتاه تا بالای مچ پا هم دوباره مد شد و دیگر اشکالی نداشت.

===============
رویکرد من به مد این است که اگر چیزی را ممنوع اعلام کند، من حتماً همان کار را انجام می دهم.

من وقتی در خانه هستم، دوست ندارم شیک و پیک لباس بپوشم. حتی در طول روز هم پیژامه می پوشم. من از پیراهن های فلانل، سوئیشرت ها و شلوار های قدیمی، کلاً از لباس های ساده خوشم می آید.

وقتی بیرون میروم، لباس های شیک تر، شادتر و خوش دوخت تری می پوشم، اما در خانه و در استودیو هر چیزی می پوشم. من خیلی اهل زیورآلات نیستم - تقریباً هیچ چیز - چون جلوی دست و پایم را میگیرند. هر از گاهی بعضی ها به من زیور آلات هدیه می دهند و من هم آنها را بخاطر احساساتی که پشت شان هست نگه می دارم، اما معمولاً آنها را گوشه ای میگذارم. بعضی از آنها دزدیده شده است. مثلاً، جکی گلیسن به من حلقه زیبایی داده بود. او آن را از انگشت خود در آورده بود و داده بود به من. اما آن را دزدیدند و خیلی دلم برایش تنگ شده است، اما نبودش واقعاً اذیتم نمیکند چون حرکتی که انجام داده بود برای من از هر چیز دیگری بیشتر ارزش داشت و این چیزی که کسی نمی تواند آن را از من بیرد. آن حلقه فقط یک چیز مادی بود.

چیزی که واقعاً مرا خوشحال می کند، چیزی که خیلی دوست دارم، خلق کردن است. من واقعاً هیچ اهمیتی به ظواهر دنیوی نمیدهم. من دوست دارم روحم را درون چیزی بگذارم و کاری کنم مردم آن را بپذیرند و دوستش داشته باشند. این احساس فوق العاده ای است.

به همین دلیل ارزش هنر را می دانم. من میکل آنژ و روحی که از خود در آثارش دمیده را بسیار تحسین می کنم. او قبلاً می دانسته که روزی خواهد مرد، اما اثری که خلق می کند به حیات خود ادامه خواهد داد. با دیدن سقف کلیسای سیستین میتوانی بفهمی که او آن را با تمام روحش نقاشی کرده است. در مقطعی از زمان نقاشی اش او حتی یکبار تمام آن را از بین برد و از نو آن را انجام داد چون میخواست کارش عالی باشد. به قول او، «اگر شراب ترش است، آن را دور بریزید.»
من ممکن است به یک نقاشی نگاه کنم و به کلی فراموش کنم کجا هستم. نقاشی تو را با تمام دردها و رنج هایت به درون خود می کشد. با تو حرف میزند. می توانی احساس کنی آن هنرمند چه احساسی داشته است. من همین احساس را به هنر عکاسی هم دارم. یک  عکس تأثرانگیز یا قوی میتواند شاهد گویایی از آنچه گفتم باشد.

مایکل جکسون

۱۸ شهریور ۹۹ ، ۱۵:۲۷ ۰ نظر
پاتروماس

بزن به چاک

قبل از اینکه «بزن به چاک» را بنویسم، به این فکر کرده بودم دلم می خواست آهنگ راکی بنویسم که به خاطرش بروم بیرون و آن را بخرم، اما در عین حال می خواستم چیزی کاملاً متفاوت از آهنگ های راکی باشد که آن زمان از کانال تاپ فورتی رادیو می شنیدم.

من وقتی «بزن به چاک» را می نوشتم، بچه مدرسه ای ها را در نظر داشتم. همیشه دوست داشته ام قطعاتی را خلق کنم که مورد علاقه بچه ها باشد. نوشتن برای آنها و اینکه بدانی آنها چه نوع آهنگی را دوست دارند خیلی جالب و لذت بخش است، چون آنها مخاطبان پرتوقعی هستند. نمی توان آنها را فریب داد. هنوز هم بیشتر از همه من به این گروه از مخاطبانم اهمیت می دهم، چون واقعاً به فکرشان هستم. اگر آنها خوششان بیاید، آن کار عالی است، دیگر برایم مهم نیست جدول چه میگویند.

متن «بزن به چاک» حرفی را بیان می کند که من خودم اگر در دردسر بیفتم به آن حرف عمل می کنم، پیام آن - اینکه باید از خشونت بیزار باشیم - چیزی است که عمیقاً به آن اعتقاد دارم. این آهنگ به بچه ها می گوید زیرک باشند و از دردسر دوری کنند. منظورم این نیست که وقتی یکی دارد با مشت دندان شما را خرد میکند، شما باید آن طرف صورتتان را هم جلو بیاورید تا باز هم مشت بخورید، مگر اینکه به دیواری چسبیده باشید و هیچ چاره دیگری نداشته باشید، بلکه می گویم قبل از اینکه خشونتی در بگیرد از آنجا دور شوید. اگر دعوا کنید کشته شوید، هیچ چیز به دست نیاورده اید و همه چیزتان را نیز از دست داده اید. این شمایید که می بازید، و همینطور تمام کسانی که شما را دوست دارند. همان مفهوم «بزن به چاک» میخواهد به شما برساند. به عقیده من شجاعت حقیقی فیصله دادن به اختلافات بدون هیچ جنگ و دعوایی و برخورداری از خرد برای ممکن ساختن چنین آشتی و مصاله ای است.

مایکل جکسون
=======================

بزن به چاک

۱۷ شهریور ۹۹ ، ۱۵:۰۲ ۰ نظر
پاتروماس

فرار

فرار

تمام این جنون، تمام این تشویش

زمان، فضا، انرژی، تنها، مستند مفاهیم

 

آنچه در خیال دیدیم، چیزی ست که آفریدیم

هر آنچه دوست داشتیم، هر آنچه نفرت داشتیم

 

کجاست آغاز، کجاست پایان

زمان محدود است و بازگشت ناممکن

 

آن عهد های شکسته، چه معنایی داشتند

آن نامه های عاشقانه که هیچ وقت فرستاده نشدند.

================

مایکل جکسون - کتاب رقصاندن رویا

۱۷ شهریور ۹۹ ، ۰۱:۳۰ ۰ نظر
پاتروماس

نسخه ۲۰۲۰ ویدیوی They Dont Care About Us

Michael Jackson – They Don’t Care About Us (2020)

======================

بنیاد مایکل جکسون با همکاری اسپایک‌لی (کارگردان ویدیوهای TDCAU) نسخه جدیدی از فیلم‌کوتاه / موزیک‌ویدیوی این آهنگ را به مناسبت تولد ۶۲سالگی مایکل جکسون منتشر کرده است که در آن، لحظاتی از تظاهرات ضدنژادپرستی امسال نیز به ویدیوهای قبل اضافه شده‌اند.

================

دانلود:

download

============================

به نقل از انجمن حامیان مایکل جکسون

۱۰ شهریور ۹۹ ، ۱۲:۰۸ ۰ نظر
پاتروماس

یک سال دیگر

سالروز

یک سال دیگر، و تولدی دوباره

تولدت مبارک

همچنان تولد خیلی چیزا، بودی و هستی.

چه سال ها گذشت و حال هر گاه چیزی از تو میرسد، چیزی فراتر از یک حس خوب و یک واکنش رویایی است.

بیان بعضی از ادراک و احساسات واقعا آسون نیست.

ما فقط هوادار نیستیم، بلکه  بخشی از تو هستیم.

ممنون بخاطر همه چیز.

۰۷ شهریور ۹۹ ، ۰۷:۳۰ ۰ نظر
پاتروماس